System kontroli dostępu to ciekawe rozwiązanie, pozwalające zapewnić bezpieczeństwo na terenie danego obiektu. By jednak mógł on spełniać wspomniane zadanie, musi zostać zbudowany w oparciu o kilka niezbędnych komponentów. W tym artykule wyjaśnimy dokładnie, z czego składa się system kontroli dostępu, a także, za co odpowiadają poszczególne jego części.
Podstawowe elementy systemu kontroli dostępu
Najprostsze systemy tego typu składają się z dwóch komponentów, a są to urządzenia wejściowe oraz wyjściowe. Te pierwsze pozwalają na identyfikację przybyszów, na przykład poprzez kody dostępu lub karty zbliżeniowe. Gdy już użytkownik zostanie rozpoznany, zadanie przejmują urządzenia wyjściowe. Są to chociażby zamki elektryczne czy szlabany, czyli wszystko to, co odblokowuje dostęp do zamkniętej strefy. Co oczywiste, oddzielne zabezpieczanie w ten sposób każdej bramy oraz drzwi byłoby dość kłopotliwe. Dlatego właśnie nowoczesne systemy kontroli dostępu posiadają jeszcze centralę, do której podłączone są wszystkie urządzenia wejściowe oraz wyjściowe zainstalowane na terenie obiektu. Dzięki temu można błyskawicznie zarządzać uprawnieniami do przebywania w konkretnej strefie, rejestrować poruszanie się użytkowników po obiekcie oraz błyskawicznie reagować na nieuprawnione próby wejścia. Rzecz jasna każdy sprzęt do działania potrzebuje jeszcze oprogramowania, które jest ostatnim z kluczowych elementów całego systemu.
Jak rozszerzyć możliwości systemu kontroli dostępu?
Nowoczesne systemy, sprzedawane między innymi przez firmę Abram II s.c. z województwa mazowieckiego, oferują jeszcze kilka dodatkowych opcji zwiększających ich funkcjonalność. Częsta praktyka to integracja z kamerami, dzięki czemu możemy śledzić na żywo ruchy osób, które bez wymaganych uprawnień próbują dostać się na teren obiektu. Dobrym pomysłem jest również integracja z systemem przeciwpożarowym, by w przypadku zagrożenia automatycznie otworzyć wszystkie wyjścia. Autoryzacja każdego wychodzącego zajmuje przecież jakąś ilość czasu, który jest kluczowy dla sprawnej ewakuacji. Z kolei, by umożliwić bezproblemowe wejście gości, warto rozważyć instalację domofonu. Dzięki niemu uprawniony pracownik otworzy bramę z poziomu aplikacji, zamiast fatygować się po przybysza. Na koniec, omawiany system możemy też połączyć z zainstalowanym oświetleniem. W ten sposób określone lampy zapalą się dopiero wtedy, gdy przejdziemy kontrolę dostępu i znajdziemy się w zamkniętej strefie.
PierwszyBiznesBBC to portal, łączący pasję do odkrywania wiedzy z profesjonalizmem. Zespół doświadczonych copywriterów dostarcza czytelnikom inspirujące i wartościowe treści. W sercu naszej działalności leży przekonanie o mocy wiedzy i ciągłego rozwoju.