Podajniki rolkowe znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach, takich jak produkcja czy recykling. Wykorzystuje się je do transportu rozmaitych materiałów, jednakże by mogły one spełniać powierzone im zadanie, muszą być dostosowane do potrzeb i warunków pracy. W tym artykule przyglądamy się bliżej tym urządzeniom, wyjaśniając z czego są zbudowane i czym się między sobą różnią.
Jakie podajniki rolkowe wyróżniamy?
Mamy tu do czynienia z dwiema kategoriami, stworzonymi na podstawie rodzaju napędu. Pierwsza z nich to podajniki grawitacyjne, których ruch jest możliwy dzięki siłom grawitacji. Są to proste konstrukcje o stosunkowo niskiej cenie, mają jednak kilka istotnych ograniczeń. Mowa tu o braku możliwości regulacji prędkości oraz kierunku transportu, wymagają też specyficznego pochylenia. Dlatego właśnie o wiele lepiej postawić na podajniki rolkowenapędzane, działające przy pomocy silników elektrycznych. Dzięki temu zyskujemy znacznie większą prędkość nawet przy dużych odległościach, zauważalnie usprawniając pracę. Warto jednak pamiętać o cenie tych urządzeń, która w przypadku mniejszych przedsiębiorstw, może stanowić problem.
Z jakich materiałów powstają podajniki rolkowe?
Wybór konkretnego materiału uzależniony jest od rodzaju podajnika, właśnie dlatego postanowiliśmy wspomnieć o nich na samym początku. Modele napędzane, oferowane między innymi przez producenta rolek transportowych Mewaa, zwykle wykonuje się ze stali. Dzieje się tak z uwagi na właściwości tego materiału, niedostępne nigdzie indziej. Wytrzymuje ona, chociażby spore obciążenia, wysokie temperatury, nie dotyka jej też korozja. Z kolei gdy zależy nam na ograniczeniu kosztów, możemy wybrać podajniki aluminiowe. Jest to jednak tworzywo o znacznie mniejszej wytrzymałości, dlatego używa się go głównie do produkcji podajników grawitacyjnych pracujących przy niewielkich obciążeniach oraz niskich temperaturach.
Jak zbudowane są podajniki rolkowe?
Poznaliśmy już rodzaje podajników oraz używane do ich produkcji materiały, możemy więc przejść do omówienia budowy tych urządzeń. Jednym z niezbędnych komponentów jest oś, na której mocuje się rolki. Z kolei za ich obrót odpowiada łożysko, a jego budowa uzależniona jest od obciążenia oraz wymaganych prędkości transportu. W jakościowym podajniku nie może również zabraknąć ramy, czyli elementu łączącego rolki oraz zapewniającego stabilność całej konstrukcji. Musi być ona wyposażona w specjalne nóżki, podtrzymujące podajnik oraz umożliwiające regulację jego wysokości. Na koniec warto wspomnieć jeszcze o hamulcach, dzięki którym można ograniczyć prędkość transportu, a także całkowicie zatrzymać ruch rolek.
PierwszyBiznesBBC to portal, łączący pasję do odkrywania wiedzy z profesjonalizmem. Zespół doświadczonych copywriterów dostarcza czytelnikom inspirujące i wartościowe treści. W sercu naszej działalności leży przekonanie o mocy wiedzy i ciągłego rozwoju.